Jste v situaci, kdy chcete prodat nebo koupit pozemek, který je řešen v rámci řízení o pozemkových úpravách?
Nejprve musíte zjistit, v jaké fázi se pozemkové úpravy nachází. Od toho se totiž budou odvíjet podmínky převodu daného pozemku. A právě o těchto podmínkách v jednotlivých fázích pozemkových úprav se dozvíte v tomto příspěvku.
Pozemek dotčený řízením o pozemkových úpravách
Co se řeší v řízení o pozemkových úpravách?
Pozemkové úpravy jsou prováděny státním pozemkovým úřadem podle zákona č. 139/2002 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech. Velice zjednodušeně řečeno pozemkové úpravy řeší komplexně široký okruh problémů v oblasti majetkoprávních vztahů (vlastnická práva, věcná břemena…), zeměměřičské činnosti, územních systémů ekologické stability, ochrany zemědělského půdního fondu, krajiny a životního prostředí, dopravního a vodohospodářského systému, tvorby digitální katastrální mapy aj. Jsou tedy důležitým institutem, který významně ovlivňuje poměry v území.
Kde se dozvíte, že na pozemku probíhají pozemkové úpravy?
To, že pozemek je řešen v rámci řízení o pozemkových úpravách, zjistíte v katastru nemovitostí. Údaj o probíhajících pozemkových úpravách by měl být zaznamenán v údajích o daném pozemku. Najdete ho v poznámce. Nicméně také pro jistotu doporučuji si na příslušný katastrální úřad zavolat a informaci si potvrdit. Zvláště když jedna fáze střídá druhou.
O konkrétní pozemkové úpravě také najdete doplňující informace na stránkách ministerstva zemědělství po zadání základních údajů. https://eagri.cz/public/app/eagriapp/PU/Prehled/. Tam také najdete konkrétního pracovníka pozemkového úřadu, který je odpovědný za vedení pozemkové úpravy, a také projekční firmu. Pracovníka z pozemkového úřadu nebo projekční firmu potom můžete zkusit kontaktovat a zeptat se, jak je v pozemkové úpravě řešen pozemek, o který Vám zrovna jde. Je totiž možné, že v rámci pozemkových úprav se bude pozemek měnit – může mít jinou výměru a tím pádem i jiné hranice, může být rozdělen nebo na něm může vzniknout přístupová cesta, biokoridor a mnoho dalšího.
Přehled jednotlivých fází a podmínky převodu
1. Zahájení pozemkových úprav (§ 9 odst. 7 zák. o pozemkových úpravách a § 23 odst. 1 písm. l) katastrálního zákona)
Pokud je v KN zapsána pouze poznámka „zahájeny pozemkové úpravy“, máte vyhráno, jelikož od pozemkového úřadu nepotřebujete žádný souhlas s převodem pozemku. Nicméně jak již bylo uvedeno výše, informujte se u konkrétního pracovníka pozemkového úřadu nebo u projekční firmy, jaké úpravy jsou pro daný pozemek navrženy.
Tato poznámka nemá žádný vliv jak na vkladová řízení probíhající, tak na ta, která budou v rámci této fáze pozemkových úprav probíhat. Katastr je pouze v součinnosti s příslušným pozemkovým úřadem a o všech řízeních ho informuje. Poznámka zahájení se vymaže ve chvíli, kdy ji vystřídá poznámka ve vztahu ke schválenému návrhu pozemkových úprav – tam už je situace odlišná.
2. Schválení návrhu pozemkových úprav (§ 11 odst. 5 zák. o pozemkových úpravách a § 23 odst. 1 písm. m) katastrálního zákona)
Jeli-li v katastru poznámka o rozhodnutí o schválení pozemkových úprav („schválené pozemkové úpravy“), katastrální úřad by měl zkoumat, zda jsou ve vkladové listině označeny jak dosavadní nemovitosti, tak i odpovídající nemovitosti podle schváleného návrhu. Na toto dvojí označení by se proto nemělo zapomínat, aby nedošlo k zamítnutí vkladového návrhu, popř. k vrácení listiny k opravě.
§ 11 odst. 13 zák. o pozemkových úpravách stanoví, že právní stav podle schváleného návrhu je závazný i pro právní nástupce vlastníků pozemků. Do vydání rozhodnutí pozemkového úřadu podle odstavce 8 se ve všech listinách, které jsou podkladem pro zápis do katastru nemovitostí a v nichž jsou uvedeny pozemky, které jsou předmětem řízení o pozemkových úpravách, uvedou kromě dosavadních pozemků i jim odpovídající pozemky podle schváleného návrhu; údaje o nich poskytuje pozemkový úřad. Jednotlivé pozemky nebo jejich části nemůže jejich vlastník po schválení návrhu bez souhlasu pozemkového úřadu zatížit nebo zcizit.
Kromě dvojího označení pozemků ve vkladové listině potřebujete dle uvedeného § 11 odst. 13 zák. o pozemkových úpravách také souhlas pozemkového úřadu s převodem daného pozemku, který je předmětem pozemkových úprav. Tento souhlas musíte potom předložit katastrálnímu úřadu společně s vkladovou listinou a návrhem na vklad.
O souhlas požádejte příslušný pozemkový úřad. Některé pozemkové úřady vyžadují doložit k žádosti o souhlas také předmětnou smlouvu, prostřednictvím které se pozemky převádí.
3. Rozhodnutí státního pozemkového úřadu o výměně nebo přechodu vlastnických práv, popř. o zřízení nebo zrušení věcného břemene k dotčeným pozemkům (§ 73 odst. 3 katastrální vyhlášky)
Jakmile pozemkový úřad katastru nemovitostí doručí toto rozhodnutí, katastr nemovitostí vymaže poznámku o schválení pozemkových úprav. V tomto případě už musíte dané pozemky označit v souladu se všemi změnami, které v rámci pozemkových úprav byly učiněny. Pozemkovými úpravami se většinou změní parcelní číslo pozemku, výměra, případně druh pozemku, uspořádají se věcná břemena apod.. Všechny tyto nové údaje již musí být správně ve vkladové listině (kupní, darovací smlouva apod.). Zjistíte je jednoduše z katastru nemovitostí.
Pokud převádíte pozemky, které jsou předmětem pozemkových úprav, a potřebujete v této záležitosti poradit, neváhejte se na mě obrátit. Ráda s Vámi případ zkonzultuji.